FİKRET ÜNLÜ’NÜN MELEKET HASRETİ (3 )

FİKRET ÜNLÜ’NÜN MELEKET HASRETİ (3 )

Bugün 22 Şubat 2019, günlerden Cuma, Rahmetli Fikret ÜNLÜ’nün cenaze namazı Ermenek Sipas Camii’nde alan dar olduğundan Lütfi Elvan Kent meydanı’nda kılındıktan sonra,sevenleri eşliğinde hasret çektiği topraklar doğru yola çıktı ve Balkusan köyünde, Karamanoğlu Mehmet Bey’in türbesinin yanına defni yapıldı. Ruhu şad olsun.

O, artık geri dönülemeyecek bir yolun yolcusu, hasret duyduğu dağlara, çocukluğun geçtiği zor coğrafyanın karlarla bembeyaz kaplı yaylasındaki ebedi mekanına  doğru yola çıkarken “MEMLEKETİM” şirinden kaldığımız yerden devam edelim:

Köstebekler görsem

Anızlı tarlalarında,

Sütleğenler gevenler arasında,

Korkak ürkek v e telaşlı

Atmacaların kanatları altında.

Koca kartallar görsem

Yıldız kadar yükseklerde,

Döne döne dolaşan kara kartallar,

Bir başıma baka kalırım

Çocukluğuma gider aklım.

Bir çan sesi duysam

Uzaklardan gelen

Kuzu oğlak melemeleri

Bir kavalı dinlesem

Nerede olursa olsun

Sazın teline dokunsa biri

Bir arı görsem bozkırda

Kır çiçeklerinde

Memleketim gelir aklıma

Yanar mı yanar yüreğim.

Şiirin bu bölümü, çocukluğunu yaşadığı yaylalardaki tarlalarda, sık sık görülen köstebeklerin , telaşlı, korkak ve ürkek davranışlarını, kara kartalların diğer tarla hayvanları üzerine kurduğu baskıyı , avını arayış turlarını dile getiriyor. Bu dizeler Fikret ÜNLÜ’nün şiir yönünün çok güçlü olduğunu gösteriyor. Her babayiğit şairim diyen bir kimse yukarıdaki dizelerde anlam zenginliğini kelimelerle ortaya koyup öremez. Tabi bu dizelerde, çocukluğunu geçirdiği yerlerle ilgili olarak çok derin bir hasret/özlem var.

Yalınayak çocuklar görsem

Kara yağız

Anız yanığı delikanlılar

Belleri bükülmüş

Ellerli Titrek

Gözlerine duman çökmüş

Dedeler görsem

Şalvarlı nineler

Ve deliler görsem sokaklarda

Köylerim gelir aklıma

İçim yanar

Yanar yüreğim

Torosların yaz sıcağında, yalınayak, kara yağız çocuklar, anız yanığı delikanlılar, beli bükülmüş, eli titrek, gözleri duman çökmüş dedeler, şalvarlı nineler onun hafızasına kazınmış yöre insanlarının ve onların durumlarını dile getirmiş yukarıdaki dizelerde. Çaresiz Taşeli halkının bu hâli onu daha derinden etkilemiş ve yüreğini dağlamıştır.

MEMLEKET şiirinin bu bölümünde olağan üstü bir tasvir, insanlarımıza karşı derin bir acıma duygusu var. Sözcükler çok güzel , taştan yapılan evlerin köşelerindeki taşlar gibi yerli yerine oturmuş, düzgün ve hatasız bir örgü ile iç dünyasını çok net ve yalın dışa vurmuş ve güçlü bir şair olduğunu kanıtlamıştır. Oysaki onun böyle bir iddiası yoktur. 21.02.2019 Hasan ŞİMŞEK