EMİN KEMANCI ( 1938-2020 )

EMİN KEMANCI ( 1938-2020 )

Emin Kemancı, ağır mübarek bir gecede 27-28 Bubata bağlayan Reğaip Kandili gecesi vefat etti. Çoktan beri kendisi ile telefonla sohbet etmemiştim. Bir aydır ha bugün, ha yarın derken kandil gecesi saat 21.00 gibi onu aradım. Telefona cevap vermedi, camide olduğunu ya da evde ibadet yaparken olacağını düşünerek, nasıl olsa geri döner anlayışı ile telefonu kapattım. Ertesi günü yani 28 Şubatın sabahında gelen mesajlarla Emin Kemancı’yı kaybettiğimizi öğrendim.

Kendisini 1973’ten beri tanırım. Ankara’dan İstanbul’a terzilik mesleğini icra etmek için gelmişti. Aslında Ankara’da iyi bir bayan terzisi olduğu ve müşteri portföyü de bir hayli elit kişilerden olduğu söylenirdi. İstanbul-Kartal’da kayın biraderi Osman Özcan ile birlikte iş yapmak ve mesleklerini daha geniş çapta icra etmek için İstanbul’a gelmişti. Sağlam ve düzgün bir kişiliği vardı. Davranışları samimi ve içtendi. Özgüveni oldukça yüksekti. Çevresindeki insanlarla ilgilenir hâl hatır sorar, dostlarına önem verirdi. İstanbul ‘un önceki belediye başkanlarından Ali Müfit GÜRTUNA Bey’in dayısı olurdu. Belediye’den iş almak, işe girmek için ilk önce başvurdukları kişi çoğunlukla o olurdu. Gelenleri kırmaz, dinler, ikramını yapar gönderirdi. Yapabileceği çok da bir şey yoktu. Ali Müfit Bey’in Belediye Başkanı olması, onurun dışında, en çok maddi yönden gelen gidenleri ağırlama, ilgilenme, işten zaman kaybı vs. bakımından rahmetli Emin Kemancı’nın zararına olmuştur. Ama onun bu konuda şikâyetçi olduğunu hiç ama hiç duymadım.

Emin Kemancı, Ermenek’e neler yapılabilir, nasıl yararımız olabilir, şeklinde kafa yoran ender Ermeneklilerden biridir. Sürekli kafasında proje geliştirir, çevresindeki insanlarla bu projeleri tartışırdı. Sürekli kitap okur, araştırır ve yazardı. Ermenek’i çok severdi.

İstanbul’daki Ermeneklilerin, dernek mi vakıf çatısı altında mı örgütlenmesi fikri vakıf (ERÇEV’in) olarak ona aittir. Kurucu olmasa da bir kurcudan çok ileri düzeyde vakfın kuruluşunda ilhan Gür ile Emin Kemancı beylerin emek ve katkıları vardır.

Ali Müfit Bey’in belediye başkanlığı sırasında, Belediyenin mekânları kuruluş aşamasındaki toplantılarda, ERÇEV’e, Emin Kemancı Bey’in tavassutu ile açılmış ve toplantılarımız ve etkinliklerimiz en ekonomik biçimde yapılması sağlanmıştı.

Emin Kemancı Ağabeyimiz, beklenmedik bir anda, kutsal saydığımız bir günde hakka yürüdü. Eşi Adile Hanım’a, çocukları Kamil, Ayşe ve Elif’e , daamdı Sinan’a diğer yakınlarına ve akrabalarına başınız sağ olsun der, müteveffaya Allah’tan rahmet dilerim. Ruhun şad olusun Emin Kemancı Ağabeyimiz. 29.02.2020 Hasan ŞİMŞEK